Żurek zrobiony z odpowiednio dobranych składników to doskonałe źródło witamin z grypy B oraz drogocennych probiotyków – tzw. dobrych bakterii odżywiających mikroflorę jelitową, ważną w procesie budowania odporności.
Jak wybrać dobry zakwas na żurek?
Zakwas na żurek dla niemowlaka nie może zawierać w składzie soli. Najlepszy zakwas kupisz w sklepie ze zdrową żywnością. Przykładowy skład dobrego zakwasu: woda, mąka żytnia, otręby pszenne, płatki owsiane, świeży czosnek.
Jak zrobić żurek dla niemowlaka?
Najlepiej przy okazji robienia żurku w wersji dla dorosłych omijając składniki niedozwolone. Żurek choć ma specyficzny, kwaskowaty smak ku mojemu zdziwieniu wywołał u Oliwki wielką ekscytację. Dawno nie widziałam u niej takiego zafascynowania potrawą. Aż miło było popatrzeć jak samodzielnie zanurza łyżkę w zupie po kolejną porcję.
Składniki na 1 porcję:
- Szklanka bulionu warzywnego (proponuje zrobić bulion z przewagą marchewki – dzięki czemu uzyskamy słodki aromat)
- 0,2 szklanki zakwasu do żurku
- Liść laurowy
- Ziele angielskie
- Szczypta majeranku suszonego
- Pół łyżeczki koperku
- Szczypta pieprzu
- Opcjonalnie odrobina chrzanu (ja użyłam domowego chrznu tartego 100%)
- Opcjonalnie pół ząbka czosnku jeśli Twój maluch lubi wyraziste smaki
- 3 łyżki śmietany 30%
Do garnka wlać bulion i zakwas (wstrząsnąć przed wlaniem). Dodać ziele, liść laurowy, chrzan i czosnek (opcjonalnie) oraz majeranek. Całość wymieszać i zagotować. Odlać część zupy do szklanki, ostudzić i wymieszać ze śmietaną. Tak przygotowaną śmietanę wlać do zupy i ponownie zagotować. Doprawić pieprzem i koperkiem.